Kliky a kování

COBRA

MP KOVÁNÍ

ACT KOVÁNÍ

 

Při výběru štítového kování je třeba více, než si jen vybrat tvar a povrch kliky. Důležitým faktorem je rozteč kování. Tímto termínem se rozumí rozměr mezi klikou a otvorem pro klíč. V České republice se používají 2 hlavní rozměry. U interiérových dveří je v současné době převážně používána rozteč 72mm, ale může se objevit i 90mm. Tento rozměr je však více u vchodových dveří. Může se objevit také rozteč 92mm. Toto je způsobené tím, že mnoho společností, vyrábějících například plastové vchodové dveře, odebírá materiál z Něměcka, či Rakouska, kde je tento rozměr více rozšířen.
Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. V případě 92mm rozteče je třeba měřit pečlivě, protože lze snadno zaměnit s 90mm a naopak.

Zde obrázkový manuál.

3_zamky_72__3_zamky_90__

Kováním na dveře se rozumí veškeré kovové prvky, které jsou instalovány na dveřích. Některé prvky jsou dodávány společně se dveřmi a některé se dokupují zvlášť.

 • Panty nebo odborně závěsy jsou dodány z výroby. Někteří výrobci Vám umožní výběr povrchové úpravy a odstínu.
 • Zadlabací zámek je taktéž součástí dodávky dveří od výrobce. Zde je nutné při objednání určit jaký způsob zamykání by měl zámek mít. Výběr je možný ze 3 variant.
 1. označení BB je používáno pro zámek s obyčejným pokojovým klíčem.
  BB
 2. označení WC se používá pro zámek používaný u dveří do koupelny, nebo na toaletu, který se zamyká pomocí kličky, která je upevněna na čtyřhran s jehož pomocí se ovládá zámek
  WC
 3. označení PZ je pro zámek, který je připraven pro cylindrickou vložku, lidovým označením také FABku. Vložka se musí dokoupit zvlášť.
  PZ

– Posledním a taktéž nepostradatelným kusem kováním na dveří je klika. Tuto část dveří je nutné doobjednat zvlášť. Na trhu je mnoho druhů dveřních klik, které mají různé kombinace a zpracovaní a povrchových úprav.

 1. Štítové kování je klasické klika upevněná na kovovém štítku, který má ve své spodní části otvor pro některý z výše uvedených typů zámků
 2. Rozetové kování které je v současné době rozšířenější se skládá ze dvou částí. Jedna část je pro samotnou kliku a druhá část je s otvorem pro klíč, vložku, nebo s WC kličkou. Na výběr jsou kulaté, nebo hranaté rozety. U několika málo klik je také varianta s rozetou oválnou.
 3. V neposlední řadě musíme zmínit také bezpečnostní kování.

  Je možné objednat klika/klika, klika/koule, nebo klika/madlo. Toto kování se používá hlavně u vchodových dveří, není to však podmínkou. K těmto dveřním klikám je možné použít pouze zámek pro vložku PZ. Pro lepší bezpečnost je v nabídce také s překrytím vložky.

  Dodáváme dveřní kování od většiny českých dodavatelů dveřních klik a kování a dalších doplňků.