Jak správně objednat dveře a obložkové zárubně

Při výběru interiérových dveří se nejdříve musíme rozhodnout, jaký účel mají splňovat. Zda potřebujeme vchodové dveře do bytu (požárně odolné nebo požárně odolné bezpečnostní třída 2) nebo zda se jedná o dveře uvnitř bytu. Potom můžeme přistoupit k rozhodnutí, jakou modelovou řadu zvolíme, a jaké jsou naše další specifické požadavky. Například dezén povrchu, druh skla (standardní, bezpečnostní či jiné), druh zámku (vložkový, dozický, WC), povrch závěsů (standardní stříbrné, mosazné, bronzové či satinovaný nikl).

Při výměně dveří je nejdůležitější podmínkou pro správné objednání dveří jejich zaměření. Dveře je možné měřit ve falci, tzn. změřit užší stranu dveří nebo změřit širší stranu dveří. Příklad: dveře standardního rozměru 80/197 cm měří ve falci na šířku 82 cm, na širší straně 85 cm. Na výšku je pak rozměr ve falci 197 cm a na vyšší straně198,5 cm. Co se týká samotného průchodu dveřmi, je výška 197 cm a šířka pak 80 cm.

Levé dveře Pravé dveře

Poslední a také velice důležitou částí při objednávání dveří je určit jejich správnou orientaci, tzn. zda potřebujeme dveře levé či pravé. Při zjišťování orientace dveří se postavíme čelem k širší straně dveří a rozhodujícím prvkem je umístění závěsů dveří (viz. obrázek).

Při objednávání obložkových zárubní se musíme zaměřit zejména na rozměry stavebního otvoru, který se bude osazovat. Stavební otvor se vždy měří až po dokončení podlah a veškerých obkladů.

Standardně platí, že ke každé straně otvoru si připočteme 5 cm. Pro obložkovou zárubeň 80/197 cm tedy potřebujeme stavební otvor o velikosti 90/202 cm. Pokud rozměry stavebního otvoru neodpovídají doporučeným rozměrům, je nutné otvor přizpůsobit daným rozměrům nebo si objednat za příplatek obložkovou zárubeň atypických rozměrů a samozřejmě také atypické dveře s příplatkem.

Pokud při zaměřování dveří či obložkových zárubní budete mít jakékoliv pochybnosti, doporučujeme obrátit se na naši odbornou firmu, která Vám zaměření provede zdarma.

Průvodce výběrem dveří v šesti krocích

Jednoduchý průvodce vám pomůže orientovat se na našich stránkách a usnadní výběr interiérových dveří. Je připraven tak, abyste se rozhodli pro ty správné dveře jak z pohledu estetického, tak i co se týče funkčnosti a praktičnosti.


1) rozhodněte se pro konkrétní model dveří

podle designu a vzhledu dveřního křídla tak, aby dveře ladily se stylem vašeho interiéru.

TIP: Některé modely dveří jsou sloučeny do kolekcí. V rámci konkrétní kolekce se jednotlivé modely liší mírou prosklení případně umístěním prosklených výplní na ploše dveřního křídla. Nabídku dané kolekce tak najdete na jednom místě a modely dveří můžete pro různé části vašeho interiéru jednoduše kombinovat.

2) vyberte vhodnou povrchovou úpravu s ohledem na náročnost provozu

3) vyberte dekor (a v případě prosklených dveří také druh skla)

Výběr dekoru by se měl odvíjet od dekoru podlahy a dalších velkých ploch v interiéru.

 

4) vyberte vnitřní výplň dveří

V závislosti na konstrukci dveřního křídla jsou na výběr různé vnitřní výplně.

 

5) zvolte si provedení dveří,

které zahrnuje způsob otvírání dveří (klasické otočné dveře nebo posuvné dveře) a konstrukční provedení dveřního křídla (klasické polodrážkové dveře s falcem nebo moderní bezfalcové provedení).

 6) pošlete nám dotaz nebo nezávaznou poptávku

Pokud vám chybí další informace o produktu, neváhejte nás jakýmkoli způsobem kontaktovat. Zavolejte nám nebo napište – jsme vám k dispozici.

TIP: Pro dotaz můžete využít náš jednoduchý formulář, který se zobrazí po kliknutí na tlačítko „NAPIŠTE NÁM“ v pravém horním rohu. Pokud máte zájem o cenovou nabídku, můžete nám vaši nezávaznou poptávku zaslat také prostřednictvím tlačítka „VLOŽIT DO POPTÁVKY“, které najdete na detailu produktu.

TIP: Orientaci otvírání dveří určíte podle jednoduchého pravidla: U dveří levých jsou při pohledu na zárubeň a širší stranu dveří panty na levé straně. Dveře pravé mají při pohledu na zárubeň a širší stranu dveří panty na pravé straně.

TIP: Standardní jednokřídlé dveře jsou označeny jako 60, 70, 80, 90, 100, 110/197. Dvoukřídlé jako 125, 145, 160, 165, 180, 185. Tyto šíře ale na dveřích nenaměříte. Standardní "šedesátky" mají na užší straně (tzv. "ve falci", tedy tam, kde se zavírají do zárubně) 62cm a na širší straně 65cm. Výška 197cm je skutečnou výškou standardního křídla opět "ve falci" (celková je 198,5cm).

 

… po volbě dveřního křídla nezapomeňte také na výběr vhodné zárubně a kování. Teprve potom budete mít funkční a sladěný komplet do vašeho interiéru.

 

Jaké jsou výhody magnetického zámku a jak funguje?

Magnetický zámek přináší uživatelský komfort při obsluze dveří. Navíc je ideální i z hlediska designového, hrana dveří je hladká.

A jak magnetický zámek funguje? 

Zámek funguje na principu magnetu. Díky magnetu střelka při dovírání dveří vyskočí ze zámku do protiplechu a dveře jsou zajištěny proti otevření. Magnet skrytý v protiplechu drží střelku v zavřeném stavu ve vysunuté poloze. Při otevírání dveří - stiskem kliky zajede střelka do zámku a dveře je možné lehce otevřít. 


Výhody tohoto systému:

  • tichý chod zámku/střelky při zavírání dveří (střelka zámku při zavírání nevráží bočně do protiplechu na zárubni)

  • bezchybná funkce střelky zámku (zámek je vysoce spolehlivý, bez možnosti "zaseknutí, zablokování" zámku)

  • ideální řešení z hlediska designového - protiplech je zafrézovaný uvnitř zárubně, střelka zůstává skryta i při otevřených dveřích - odměnou je tak hladká hrana dveří, nikde nic nevyčnívá


Na výběr jsou varianty dózický, cylindrický nebo WC zámek.